Göğüs Hastalıkları

Branşın ilgi alanına giren hastalıkların tanı ve tedavisinde, güncel bilgiler doğrultusunda bilimsel ve etik hizmet sunmaktadır.

Halen ülkemizde önemli bir sorun olan tüberküloz hastalığının yanında, alerjik solunum yolu hastalıkları, astım, kronik bronşit gibi sigara ile ilişkili akciğer hastalıkları, akciğer zarının (plevra) hastalıkları, akciğer kanseri, solunum yetmezliği, akciğer enfeksiyonları, çevresel ve mesleki akciğer hastalıklarının teşhis ve tedavisine yönelik akademik faaliyetler yapılmakta ayrıca, hastaların takibinde yataklı servis ve poliklinik hizmeti verilmektedir.

Solunum sistemimizi oluşturan akciğerler, nefes yolları (alt solunum yolları ya da bronşlar), akciğer zarı (plevra), ile mediasten, diyafragma ile göğüs kafesini oluşturan kemik ve kasların hastalıkları göğüs hastalıkları uzmanlık dalının ilgi alanında yer alır.

Göğüs hastalıkları uzmanlık dalının ilgilendiği solunum sistemi hastalıkları; basit bir bronşitten, solunum yetmezliği ve ölüme yol açabilecek şekilde değişen sayıda ve oldukça geniş bir yelpaze içindedir.

Göğüs Hastalıkları

Doktorlar